Technikalia

Technikalia

KNX

System KNX

KNX to standard, według którego tworzone są urządzenia związane z instalacjami budynkowymi. Produkty powstałe zgodnie z KNX są ze sobą kompatybilne i mogą się wzajemnie komunikować, nawet jeśli zostały wyprodukowane przez różnych producentów. Standard ten jest ciągle rozwijany, a o jego spójność dba specjalnie powołana do tego organizacja o nazwie KONNEX.

KNX sprawia, że urządzenia produkowane nawet ponad 20 lat temu są w pełni kompatybilne z obecnymi. Co więcej, będą też kompatybilne z tymi, które powstaną za kolejnych 20 lat.

Dzięki temu zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, które zdecydowały się zaufać tej technologii, są całkowicie bezpieczne. Obecnie do standardu KNX urządzenia dostarcza ponad 400 producentów z całego świata, co jest ewenementem, o który trudno w innych branżach.

  • Co oznacza pojęcie „system zdecentralizowany”?

    KNX jest systemem zdecentralizowanym co oznacza, że nie posiada jednostki głównej, która stanowi najważniejszy element systemu i bez której instalacja nie będzie funkcjonowała. W KNX każde urządzenie jest od siebie niezależne, dzięki czemu awaria jednego z nich, nie spowoduje paraliżu całej instalacji. Ideą systemu zdecentralizowanego jest uzyskanie niezawodnej instalacji o jak największej całościowej stabilności.

  • Jakich zabezpieczeń użyć w rozdzielni?

    Zabezpieczenia używane w instalacji KNX są identyczne jak w klasycznej instalacji elektrycznej. Do dyspozycji mamy więc wyłączniki różnicowo-prądowe, zabezpieczenia zwarciowe czy ochronniki przepięć. Wszystkie komponenty łączymy tak samo, jak w instalacji konwencjonalnej.

  • Najczęściej spotykane pojęcia

    Aktor – urządzenie montowane najczęściej w rozdzielni elektrycznej, które steruje obwodami elektrycznymi, czyli podaje napięcie na oprawy oświetleniowe, napędy rolet, gniazdka sterowane 230 V, bramy garażowe i wjazdowe, siłowniki okien, głowice do ogrzewania itd.

    Sensor – element, który pobiera informacje z otoczenia. Sensorem jest każdy przycisk na ścianie, czujnik temperatury, czujnik ruchu lub obecności, kontaktron w oknie, czujnik zalania, czujnik dymu, czujnik spalin itd.

    Wizualizacja – graficzny panel służący do sterowania wszystkimi funkcjami w domu. Wizualizacje najczęściej odtwarza się na telefonach lub tabletach domowników. Za jej pomocą można sterować elementami, które są podłączone do systemu inteligentnego domu, np. każdą lampą, roletą, czy gniazdkiem. Można ustawiać temperaturę w każdym pokoju, kontrolować system alarmowy, podglądać obraz z kamer itd.

    Bramka komunikacyjna – urządzenie umożliwiające komunikację pomiędzy różnymi systemami stworzonymi w różnych standardach. Bramkę komunikacyjną wykorzystuje się na przykład jeśli chcemy połączyć z instalacją KNX piec grzewczy firmy Viessmann czy Vaillant, rekuperację, system alarmowy, klimatyzację itd.

LuxorLiving

LuxorLiving jest systemem inteligentnego domu, a dokładniej – określoną grupą urządzeń o konkretnej funkcjonalności, wykonanej w standardzie KNX. Jest to rozwiązanie, które posiada wszystkie cechy i zalety standardu KNX, przy czym ogranicza się do konkretnej grupy produktów.

Pozwala to łatwo i szybko zaprogramować konkretną instalację, zachowując jej najważniejsze funkcjonalności, jednocześnie eliminując z systemu zbędne opcje, które nie będą wykorzystywane. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują pełnej funkcjonalności systemu KNX. LuxorLiving bazuje na standardzie KNX, więc w każdej chwili można przejść na wyższy poziom zaawansowania instalacji, bez konieczności wymiany posiadanych urządzeń. Rozwiązanie to dowodzi, że możliwe jest stworzenie funkcjonalnego, rozwojowego systemu przy mniejszej inwestycji.

System LuxuryLiving
  • Okablowanie LuxorLiving

    Instalacja elektryczna projektowana jest identycznie, jak w przypadku instalacji KNX, która dokładnie została opisana tutaj.

  • Jakich zabezpieczeń użyć w rozdzielni?

    Zabezpieczenia są identyczne jak w przypadku instalacji KNX, a co się z tym wiąże – jak w klasycznej instalacji elektrycznej. Korzystamy więc z takich rozwiązań jak wyłączniki różnicowo-prądowe, zabezpieczenia zwarciowe czy ochronniki przepięć.

Wentylacja mechaniczna

Schemat rekuperacji

Centrala wentylacyjna z rekuperatorem służy do w pełni kontrolowanej wentylacji budynku, przy jednoczesnym odzysku ciepła z usuwanego powietrza. Proces odbywa się w wymienniku płytowym, w którym ciepło z powietrza zużytego przenoszone jest do powietrza świeżego, nawiewanego do pomieszczeń czystych. Skuteczność tego procesu to około 90%. Dzięki temu rozwiązaniu centralne ogrzewanie musi pokryć jedynie brakujące 10% strat ciepła, wynikających z konieczności wentylacji domu.

  • Ogólne koszty ogrzewania

    W przypadku budowanych obecnie domów z dobrą izolacją, straty ciepła wynikające z wentylacji budynku wynoszą 25-35% wszystkich strat energii cieplnej. Dla domów niskoenergetycznych wartość ta wynosi 35-40%. Gdy zaś mówimy o domach pasywnych, straty ciepła (przez ściany, dach, okna, itp.) zostały ograniczone do minimum.

    Przy stałych i sztywno określonych przez prawo budowlane ilościach powietrza, które muszą być usuwane z budynku w procesie wentylacji, straty cieplne wynoszą 40-45% wszystkich strat energii cieplnej. Zminimalizowanie ich o około 90% pozwala obniżyć całkowite koszty centralnego ogrzewania o 27-40%, w zależności od rodzaju budynku.

    Gdy na etapie projektowania i budowy domu wyeliminujemy drogie i zbędne (przy wentylacji mechanicznej) murowane kominy wentylacyjne oraz nawiewniki okienne, zmniejszymy wielkość i ilość grzejników, a co za tym idzie, zaplanujemy zakup mniejszego kotła grzewczego, to okaże się, że instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperatorem) jest tania!

  • Rekuperator

    Rekuperator to urządzenie będące sercem systemu wentylacji mechanicznej. Składa się ze zintegrowanej obudowy, w której znajdują się dwa energooszczędne wentylatory. Jeden z nich służy do wyciągania zużytego powietrza, drugi to wentylator nawiewny.

    Kolejnym, i najważniejszym z punktu widzenia oszczędności energii, elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła. W produktach firmy Helios jest to wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy.

    Wewnątrz rekuperatora znajdują się również elementy poprawiające jakość i komfort powietrza, a mianowicie: dwa filtry G4, jeden F7 przeciwpyłkowy (opcjonalnie), dodatkowa nagrzewnica elektryczna (opcjonalnie), automatyczny Bypass oraz 4 czujniki temperatury.

    Nasze centrale wyposażone są w sterownik easyControls i mogą być podłączane do sieci komputerowej. Obsługa odbywa się tradycyjnie lub z poziomu każdej przeglądarki internetowej za pomocą komputera PC, laptopa czy smartfona.

  • Zasada działania systemu

    Zawilgocone, zanieczyszczone powietrze z kuchni, łazienki czy toalety odprowadzane jest do wymiennika ciepła w centrali wentylacyjnej za pośrednictwem estetycznych anemostatów. Ciepło, znajdujące się w zużytym powietrzu, przekazywane jest masie powietrza pobieranego z zewnątrz. Odbywa się to w hermetycznym wymienniku ciepła o dużej sprawności sięgającej 90%.

    Przez anemostaty i inne elementy nawiewne do pomieszczeń napływa powietrze, które zostaje przefiltrowane i podgrzane, co zapewnia w pomieszczeniach właściwy mikroklimat przez całą dobę.

    Wymienione elementy odpowiadają za cyrkulację wewnątrz domu, a zużyte powietrze, po oddaniu ciepła w wymienniku, zostaje usunięte na zewnątrz przez wyrzutnię ścienną lub dachową.

    Energetyczną optymalizację tego procesu wspomaga włączenie w system gruntowego wymiennika ciepła.

  • Warto wiedzieć

      Przy wyborze odpowiedniego sposobu wentylacji domu pamiętajmy, że:

    • Do komfortowego i zdrowego życia potrzebne jest nam świeże powietrze.
    • Wentylacja grawitacyjna latem nie działa lub działa w ograniczonym stopniu.
    • Stosowanie nawiewników lub otwieranie okien naraża Cię na straty ciepła i wyższe koszty ogrzewania.
    • Zaizolowane i nieoddychające ściany oraz wilgoć mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się grzybów.
    • W rekuperatorze nie zachodzi mieszanie powietrza nawiewanego z wywiewanym.
    • W rekuperatorze odzyskiwane jest ciepło – nawet do 90%. W przypadku wymienników entalpicznych (które oprócz ciepła odzyskują też wilgoć) wartości te wynoszą odpowiednio: ciepło – do 116%, wilgoć – do 45%.
    • Rekuperatory działają skutecznie, niezależnie od pory roku i czynników zewnętrznych, takich jak niskie ciśnienie, silny niekorzystny wiatr, niewielka różnica temperatur.
    • Stosowanie nawiewników lub otwieranie okien naraża Cię na straty ciepła i wyższe koszty ogrzewania.
    • Rekuperacja daje nam możliwość precyzyjnego sterowania wielkością strumienia powietrza w zależności od aktualnych realnych potrzeb, indywidualnego użytkowania domu w ciągu doby oraz w ciągu tygodnia, wskazań czujników gazu, wilgoci i CO2 (opcjonalnie).
    • Nasze centrale wyposażone są w sterownik easyControls. Daje to możliwość ich obsługi z poziomu przeglądarki internetowej za pomocą komputera, laptopa lub smartfona.
    • Dzięki centralom rekuperacyjnym nie stosujemy archaicznych metod dostarczania powietrza, takich jak otwieranie okien czy nawietrzaki okienne, które powodują straty ciepła.
    • Rekuperatory chronią nas przed hałasem i podnoszą bezpieczeństwo w czasie naszej nieobecności w domu. Przed wyjściem z domu nie musisz pamiętać o konieczności zamknięcia okien.
    • Montując rekuperator w nowym domu możesz zmniejszyć koszty instalacji centralnego ogrzewania, wstawienia okien itp.
    • Rekuperatory są zaprojektowane w taki sposób, aby działały bezawaryjnie przez kilkanaście lat.
  • Zalety komfortowej wentylacji

      Rekuperatory KWL® Helios:

    • Oczyszczają powietrze i odzyskują ciepło.
    • Posiadają dwa filtry G4 i jeden filtr F7 (opcjonalnie).
    • Mają rewolucyjne sterowanie dostępne z każdego miejsca o każdym czasie – easyControls.
    • Zapewniają komfort mieszkańcom.
    • Mają elegancki i estetyczny wygląd.
    • Stanowią uniwersalne rozwiązanie systemowe.

Comfort Click

Firma ComfortClick zawdzięcza swój dynamiczny rozwój systemowi ComfortClick bOS, który zrewolucjonizował rynek automatyki budynków. bOS to skrót od building Operating System – jest to jedna z najbardziej zaawansowanych platform, służących do integracji i zarządzania urządzeniami zainstalowanymi w danym budynku. System umożliwia sterowanie wszystkimi elementami z poziomu jednej aplikacji mobilnej. Do zarządzania elementami instalacji wystarczy więc dowolne urządzenie przenośne, jak na przykład smartfon czy tablet.

ComfortClick zarządzanie domem
  • Kompatybilność

    bOS umożliwia kontrolę, automatyzację i wizualizację procesów zachodzących w inteligentnych budynkach. Aplikacja jest kompatybilna z wieloma systemami i urządzeniami, jak na przykład: KNX, Z-Wave, IRTrans, Kodi (XBMC), Sonos czy Philips Hue. Lista ta jest ciągle rozwijana, co sprawia, że bOS jest jednym z najszerzej dostępnych rozwiązań na rynku automatyki budynku.

  • Platformy mobilne

    ComfortClick bOS to aplikacja dostępna z poziomu wszystkich najpopularniejszych platform mobilnych. Można ją pobrać na urządzenia z systemem iOS, Android oraz Windows. Co więcej, aplikacja jest darmowa, niezależnie od ilości urządzeń, na których będzie z niej korzystać dany użytkownik.

  • Personalizacja

    Każdy użytkownik może dostosować wygląd aplikacji do swoich indywidualnych potrzeb. Można samodzielnie dobrać kolory, kształt ikon czy na przykład ustawić zdjęcie pokoju jako tło pulpitu. Wszystkie narzędzia są intuicyjne, w związku z czym personalizacja aplikacji przebiega szybko i przyjemnie. Dostępne są również darmowe motywy graficzne, z których można skorzystać w każdej chwili.